ESTETİK BURUN AMELİYATLARI


Burundaki şekil bozuklukları 17 yaşdan itibaren nazoplasti teknikleri ile cerrahi olarak başarıyla düzeltilir. Hasta-doktor görüşmesinde detaylı olarak burunda yapılması düşünülen şekil değişikliği tartışılır, gerekirse bilgisayar programında şekil değişiklikleri incelenir. Ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılabilirse de genel anestezi daha çok tercih edilir. Ameliyat sonrası iki hafta burun üzerinde alçı veya flaster olacaktır. İki haftanın sonunda burun açılır. İlk altı hafta aşırı güneş ışınını direkt almaması, uzun süre gözlük takmaması, burnuna bir şey çarpmamasına özen gösterilmesi önerilir. İlk altı hafta sonunda şişlikler genellikle tamamen inmiş olur.

Ameliyattan sonra burnum çok ağrıyacakmış!


Yanlış, burun ameliyatı ameliyat sonrası dönemde ağrılı bir ameliyat değildir. Burun üstüne yerleştirilen alçı burun kemik ve kıkırdaklarını koruduğu için bir ağrı olmayacaktır.

Tamponlar çıkartılırken çok ağrılı oluyormuş!


Yanlış, burun içine aşırı baskılı uzun tamponlar koymuyoruz. Kısa ve ilaçlı tamponları ertesi gün çıkarırken hastalarımız genellikle durumun korktukları gibi olmadığını anlıyorlar.

Aylarca burnuma dokunmamam gerekiyormuş!


Yanlış, iki hafta geçince burnunuza elbette dokunacaksınız, hatta size gösterilen masajı 4 hafta burnunuza kendiniz uygulayacaksınız.

Ameliyattan sonra burun düşüyormuş?


Burun düşmesi tıbbi ve bilimsel bir ifade değildir. Ameliyat sonrası burun ucunda oluşan istenmeyen şekiller için halkın kullanmayı sevdiği genel bir ifadedir. Bu tür burun ucu istenmeyen şekiller burun yapısına bağlı bazı özellikler veya cerrah hatasına bağlı nedenlerle oluşur, ve birçoğu düzeltilebilir.

Herkese istediği burun şekli aynen yapılabilir mi?


Hayır. Burunda yapılacak değişiklikler belirlendikten sonra cerrah bu hedefe ulaşmak için deneyim ve sanatını eniyi şekilde kullanır, ancak eldeki kumaşa göre (yani derinin kalınlığı, kemik ve kıkırdakların kalınlığı, vb.) bu hedefe en yakın burun şekli ortaya çıkacaktır.

Tek ameliyatla burun düzelmiyormuş, ikinci veya daha fazla ameliyat gerekiyormuş?


Standart burun estetik ameliyatları çoğunlukla tek ameliyatla istenen sonucu verir, başka bir ameliyata gerek kalmaz. Ancak burun estetik ameliyatları başka estetik ameliyatlara pek benzemez, ve burunda ki problemlerin çeşitliliği oranında çok deneyimli cerrahların elinde dahi bazan tek ameliyatla hedeflenen sonuca ulaşılamayabilir, ve revizyon tarzında küçük müdahale (ler)'e gereksinim olabilir. Bu konuda cerrahınız sizin burnunuza özel olasılıkları sizle tartışacaktır.

Yüz Germe Yaşlanmaya başlayan yüzde kaşlar, göz kapakları, göz altı ve yanak bölgelerinde sarkma ve kırışma, çene çizgisinde sarkma ve torbalanma, boyunda yaşlanma deformiteleri oluşur. Plastik cerrah her hastanın kendine özel problemi için uygun çözümler üretir. Sarkma problemlerinin düzeltilmesi yalnızca cerrahi yöntemlerle mümkündür. Bunun dışında cilt altı yağ dokusu erimesine bağlı kırışıklıklar karından alınan yağlarla veya piyasada hazır satılan hyaluronik asit enjeksiyonları ile geçici olarak doldurulup görüntüde düzelme sağlanabilir.

MEME BÜYÜTME AMELİYATLARI


Küçük göğüsler özel meme protezleri ile daha büyük bir volüme ulaştırılabilir. 18 yaşından itibaren bu ameliyatlar yapılabilir. Kullanılan protezler silikon bir zarf içinde jöle silikon (gelfilled) veya tuzlu su doludur. Protezin şekli yuvarlak veya damla şeklinde olabilir. Dış zarf düz yüzeyli veya pürtüklü (textured surface) olabilir. Adı geçen protezlerin hepsi bugün kullanılmaktadır. Protezler meme dokusu altına veya daha derine kas altına yerleştirilebilir. Yerleştirme işlemi meme başından, meme altı çizgisinden veya koltuk altından yapılabilir. Protez hamilelik dönemi ve emzirme döneminde anneye ya da çocuğa hiçbir olumsuz etki yapmaz, sütle bir ilgisi yoktur.

Silikon kanser yapar mı?


Hayır. Bu konuda yapılan çalışmalar silikon maddesinin kanser veya bir başka zararlı etkisinin olmadığını göstermiştir.

Silikon protezi bir süre sonra değiştirmek gerekir mi?


Hayır. Silikon eskiyen veya bozulan bir madde değildir. Hayat boyu kalır ve hiçbir değişikliğe uğramaz. Ancak %5 oranında görülen kapsül kontraksiyonu, yani memenin adeta bir portakal gibi görünmesi durumunda protezi değiştirmek gerekebilir.

MEME KÜÇÜLTME - DİKLEŞTİRME


Memenin aşırı iri olması durumunda küçültülerek dikleştirilmesi, ya da memenin normal büyüklükte olup sarkık olması durumunda ise yalnızca dikleştirilmesi estetik açıdan son derece tatmin edici olmak dışında,uygun ellerde çok iyi sonuç veren bir ameliyattır ve sıkça uygulanmaktadır.

YAĞ FAZLALIKLARININ ALINMASI


Gıdı, kol, göbek, sırt, basen, diz iç tarafı, bacak gibi bölgelerde şişkinlik yapan yağlar cerrahi yöntemlerle alınır. Ancak bu ameliyatları bir ZAYIFLAMA ameliyatı olarak değerlendirmemek gerekir, bunlar KONTUR DÜZELTME ameliyatlarıdır.

DERİ TÜMÖRLERİ


Özellikle güneş gören yüz ve el sırtı bölgelerinde kırmızı kabarık ve ülsere olan lezyonlar şeklinde başlayan deri kanserlerinin cerrahi olarak çıkarılıp patolojik tahlilinin yapılması gereklidir.

MEME YOKLUĞU


Meme kanseri nedeniyle memenin cerrahi olarak çıkarılması sonucu oluşan deformite bir bayan açısından son derece üzücüdür. Plastik cerrahi yeni bir meme yapılmasında son derece elverişli cerrahi seçenekler sunmaktadır.

ÇENE DEFORMİTELERİ


Alt ve üst çenenin ileri ya da geri çıkık olduğu durumlarda ısırma problemleri yanı sıra yüz şekli bozukluğu da ortaya çıkar. Ortodonti ve plastik cerrahi kombine yaklaşımı ile bu hastalar normal görüntü ve ısırma fonksiyonu kazanırlar.

DUDAK KALINLAŞTIRMA


Son yıllarda rağbettedir. Plastik cerrahlar çok geniş seçenekleri hastaları ile tartışırlar.

KARIN GERME


Doğum sonrası karın cildinde pörsüme, gevşeme, sarkma, çatlaklar oluşması ile bir deformite oluşur. Abdominoplasti ameliyatı ile bu durum sağlıklı olarak düzelir.